História firmy Protan

Nie je náhoda, že v roku 2014 bol Protan vybraný ako partner a dodávateľ strešných systémov pre jednu z najinovatívnejších spoločností na svete Amazon.com. Pretože inovácia je jadrom histórie Protanu.

 

1939: Impregnované záchranné vesty

Všetko sa to začalo v roku 1939 vynaliezavým obchodníkom s loďami menom Haakon Kierulf. Založil spoločnosť Tønnevesten AS, spoločnosť, ktorá vyrábala plátenné záchranné vesty impregnované krémovým latexom. 10 zamestnancov spoločnosti vyrobilo až 40 - 50 záchranných viest denne.

1941: Impregnované zatemňovacie závesy

Ale keď prišla vojna a nemecké vojnové lode chceli použiť záchranné vesty vyrobené malou spoločnosťou v Drammene, Kierulf zastavil výrobu. Vytvoril nový podnikateľský nápad: Spoločnosť začala impregnovať zatemňovacie závesy. Spoločnosť Tønnevesten zmenila názov na A / S Spesialimpregnering a spoločnosť impregnovala textílie aj papier. Potom však prišla ďalšia výzva: Krémový latex sa stal počas vojny nedostatkom.

1942: Decht ako impregnačná zmes

Spoločnosť vykonala veľa pokusov o výmenu gumy a na svetlo sveta sa objavila nová inovácia pomocou chalúh z mora. Zistili, že rozpustenú riasu je možné použiť ako impregnačnú zmes. Kelp a ďalšie riasy obsahujú kyselinu algínovú, ktorá sa stala východiskovým bodom pre ďalšie dobrodružstvo spoločnosti.

Kyselina algínová sa používa v mydle, zubných pastách a pektínoch a spoločnosť sa čoskoro stala jedným z najväčších svetových producentov kyseliny algínovej.

 

V roku 1942 boli činnosti spojené s kyselinou algínovou prevedené na novozaloženú spoločnosť. Táto spoločnosť sa volala Protan. „Pro“ znamená „výrobky“ a „tan“ boli prvými písmenami v „tang“ (nórčina pre „morské riasy“).

1948: Gumené vetracie potrubie

Protan zožal úspech v krátkom čase a jeho výrobky boli atraktívne. To viedlo k tomu, že sa Norsk Hydro, jedna z najvplyvnejších nórskych priemyselných skupín, stala majiteľom, a to stimulovalo inovátorov v Protane k vytvoreniu úplne nového obchodného nápadu pre trvanlivé výrobky: Ventilácia. Čoskoro bolo uvedené na trh ventilačné potrubie Ventiflex. Tento produkt bol omnoho lepší ako vtedajšie ventilačné potrubie a rýchlo sa stal medzinárodným úspechom.

 

1952: Plastová podlahová krytina

Podlahové krytiny boli hlavným produktom spoločnosti Protan v rokoch 1952 až 1981. Podlahové krytiny od spoločnosti Protan boli populárne, pretože boli veľmi odolné. Ale marže boli pre tento produkt malé, čo zase viedlo k zahájeniu nového inovačného procesu na konci 60. rokov s cieľom nájsť nové obchodné oblasti.

 

1970: Plastové strešné membrány

Tak sa zrodili ďalšie nápady: Plastové strešné membrány Protan nadviazali partnerstvo so švajčiarskou spoločnosťou Sarna Kunststoff AG za účelom výroby ich produktu Sarnafil na základe licencie. Partnerstvo, ktoré trvalo 23 rokov, prispelo k umiestneniu Protanu na svetovú mapu ako dodávateľa strešných krytín.

 

1980: PVC membrány

Protan začal intenzívne investovať do PVC membrán v 80. rokoch, keď sa stali viac uznávanými.

 

1990-2014: Rast nových obchodných oblastí

Protan pokračoval v inovácii nových produktov do niekoľkých ďalších obchodných oblastí založených na PVC. Technický textil je v posledných rokoch jednou z dôležitých oblastí výskumu. Protan vyvinul špeciálne výrobky, ktoré spĺňajú špecifické jedinečné požiadavky v spolupráci s významnými priemyselnými hráčmi, ropným a plynárenským priemyslom a priemyslom chovu rýb. Ventiflex sa stal lídrom na medzinárodnom trhu s ventilačnými systémami a od roku 2000 Protan taktiež vyvinul špičkové svetové membrány pre mokré miestnosti, ochranu proti radónu a rozšíril sa geograficky na takmer 20 trhov.

Dnes je Protan jedným z najväčších producentov termoplastických strešných fólií (PVC) v Európe. Ďalej sa vyrábajú rôzne druhy textílií potiahnutých PVC pre rôzne oblasti použitia.


Dobré nápady a investície do inovácií boli kľúčom k úspechu: Spoločnosť, ktorá vyrábala záchranné vesty, je dnes poprednou svetovou skupinou v oblasti membránových technológií!